خشت اول

...یاد من باشد کاری نکنم، که به قانون زمین بر بخورد

به راست راست!

از اواخر این هفته ما مامور به انجام وظیفه ایم،نه مامور به نتیجه و نه مامور از آن نوع البته. از نوع آموزشی... و خوب نخواهیم بود اینجاها و شاید هم که چه بهتر و نیکوتر... خلاصه که من بین شما باشم یا نباشم نگذارید این وبلاگ دست بیفتد! نیشخند به من بد نخواهد گذشت شما هم بد نگذرانید در این روزهای روشن... از ما که با کمال میل خداحافظ.

Society, you're a crazy breed.

I hope you're not lonely, without me.

Society, crazy indeed...

I hope you're not lonely, without me

Society, have mercy on me.

I hope you're not angry, if I disagree.

Society, crazy indeed.

I hope you're not lonely...

without me.

و می توانید از اینجا هم گوش کنید البته.

پ.ن.: امروز یک یارویی تو خیابون به اون یکی می گفت این گوشیم رو از اون موقع که خریدم SMS اش ضعیفه!

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٧

لطفا!

و خاصه لذات دنیا آن است که ریش تراشی در دست گیری و آینه از اتاق برکنی و روزنامه بر کف گرمابه نهی و موهای خویش بتراشی به تمامی به دست خویشتن، اگر چه دشوار است تراشیدن نیمه ی پنهان ماه که پشت سر همی باشد!

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ٦:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٥
تگ ها : عکس ، متفرقه

خودمان برگزار می کنیم، تنهایی!

کلاس های آموزشی چگونگی خاموش نمودن تلفن همراه و قراردادن آن بر حالت سایلنت در حین جلسات و کلاس های درس (10 دقیقه)... الویت پذیرش برای اساتید محترم دانشگاه و مدیران و روسای سازمان های مختلف خواهد بود!

در این دوره شما یاد می گیرید که:

- موبایل با تلفن ثابت تفاوت دارد.

- شما می توانید موبایل را خاموش کنید.

- لااقل آن را بر روی حالت سایلنت قرار دهید.

- و یا اینکه یک آهنگ مناسب برای آن انتخاب کنید...

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۳

روزهای ناب هر چه بادا باد تا باد چنین بادا

از این روزها که می گذرد و هیچ کار درستی نمی شود کرد... نه آن قدر فرصت هست که کار تازه ای را شروع کنی و به پایان برسانی و نه کاری هست از پیش مانده که انگیزه اتمامش را داشته باشی. از این روزهایی که فقط باید بگذرد و تو دوست داری مثل گوسفندها باشی... از آن روزها که از خودت انتظاری نداری و از صبح تا شب هم اگر کار مفیدی هم نکرده ای احساس گناهی نداری...

از این روزهایی که اگر هزار کار هم کرده باشی تفاوتی ندارد و انگار هیچ نکرده ای. از این روزهای لذت بخش بی مسئولیتی نسبی...از این روزهایی که کارت دانشجویی را که تحویل می دهی ته دلت از شادی قند آب می شود... از این روزهایی که خطر اسمی حمال شدن را به قول توکا از سر گذرانده ای... فقط می روی این طرف و آن طرف بازدید این و آن و یادت می آید قبلن هاگویا مدتی آدم جدی ای بوده ای و کارهای جدی هم انجام داده ای... بعد هم  می آیی چیزی می خوانی، می روی قدمی می زنی و شاید یک دفعه تصمیم گرفتی و بعد از 6 سال یا بیشتر رفتی سینما... چه فرقی می کند در این روزها...

از این روزهایی که دوستانت را می بینی بی هیچ دغدغ ای و لذت می بری از هم صحبتی های طولانی... از این روزهایی که اشتهایت برگشته است سر جایش... از این روزهایی که بودنش بهترین نتیجه اش است... از همین روزها دیگر... از همین روزها.

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٠

ارائه های کنفرانس آکسفورد 2008

این دوستان در کنفرانس آکسفورد بالاخره ارائه های کنفرانس را بر روی وب قرار دادند. بروید و دانلود کنید اما زیاده روی نه! اینجا. این را جدی می گویم. اطلاعات همیشه هست  و معمولا اطلاعات را برنمی دارند از روی اینترنت. بنابراین آدم آن چیزهایی را که می خواهد دانلود می کند که بتواند ببیند و بخواند و احیانا استفاده کند...من کلی آدم می شناسم که آرشیوهای ارزشمندی از چیزهایی دارند که خودشان اصلا استفاده نمی کنند. مثلا تمام فیلم های فلان و فلان را که خودشان ندیده اند... یا تمام کتاب های بهمان را که نرسیده اند حتی بازشان کنند! آخر چیزی را که استفاده نمی کنی چه لذتی دارد نگاه داشتنش و یا حتی داشتنش؟ روز مبادا خوب از اینترنت بردار دانلود کن...

البته ما قویا معتقدیم که همه ی مسایل را می شود از اون جهت هم نگاه کرد و جواب متفاوتی گرفت پس هر جور که صلاح دیدید...ما را گفتن عقاید خویش بود حال اگر تو می خواهی ۴۲۷ دی وی دی داشته باشی از بهترین ها داشته باش به ما هم بده که ببینیم یکی دو تایی را البته!

سوال دیگر اینجاست که اگر این ها و آن ها اطلاعات شان را نگذارند روی اینترنت آن وقت یعنی من چگونه به روز کنم آیا!؟

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٦

Ecohouse Competition 2008

خوشبختانه برگزارکنندگان مسابقه Ecohouse Student Design Competition مدارک طرح های برنده و تقدیر شده را بر روی سایت قرار دادند و البتهدر اکثر موارد با کیفیت مناسب در فایل های Pdf که قابل رویت و تجزیه و تحلیل است. اینجا.

و ما هم که شخصا در این مسابقه شرکت کرده بودیم و هیچ نصیب نداشتیم جز آن که 5 روزه طرحی را ببندیم که دستمایه ای بشود برای آن چه در پایان نامه باید ارائه می شد (و خوشبختانه چنین نیز شد)، همان شیت های ارسالی را در فایلی Pdf قرار دادیم در اینجا. که اگر هیچ سود نداشته باشد مقایسه ای را ممکن می کند میان آنچه که توانایی شخصی من است و آنچه که باید، هر چند من شخصا پیش از این نظرم را درباره مسابقات معماری گفته ام و به آن پایبندم هنوز. ناگفته پیداست که استقبال می کنم از نظرات دوستان متخصص و غیر متخصص به عنوان داورانی در مقیاس دیگر و به همین بهانه هم هست که این فایل ها را در این جا گذاشتیم...شاید به زودی خودم هم نقدی نوشتم بر این طرح. البته این شاید یک مقدار بوی هرگز می دهد با شرایط زمانی که هست و برنامه های پیش رو... بهتر است بگویم دوست داشتم چنین کاری بکنم اما آن قدر کار مهم تر هست که این کار برود بشود جزء آن شایدهایی که هرگز معنی می دهد. 

و برای سال بعد هم گویا چنین مسابقه ای برقرار است برای دانشجویان که هنوز اعلام نشده است و به زودی شرایط آن اعلام خواهد شد که هر گاه چنین شد ما از همین مکان اعلام خواهیم کرد انشاءا... . هر چند که خوشبختانه دیگر دانشجو نیستیم و چه چیزی بهتر از این! نیشخند.

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۸

لذتی که در هرکاری هست در هیچ کار دیگری نیست

بی دغدغه می نشینم و نگاه می کنم کتاب هایم را. آقای آلتو شما چرا اینقدر مصالح را خوب می فهمیدی؟ و چقدر من از نگاه تو به معماری خوشم می آید هنوز با تمام تغییر و تحولات فکری مختلف...

 

پ.ن.1: شما ممکن است استاد باشید. ممکن است اعتماد به نفستان هم بالا باشد اما معنای کلمه ها به خصوص کلماتی را که از یک ریشه دیگر می آید دیگران تعیین می کنند. بد نیست قبل از این که آدم برود سر دفاع یک نفر حرف هایی بزند که مایه تبسم را فراهم آورد لغات کلیدی را حتی شده در گوگل و خیلی کلی جستجو کند. Building Simulation معنای خودش را دارد در دنیای امروز و این که مثلا Flight Simulator هم داریم دلیل نمی شود که Simulation معنای Modeling بدهد... سرچ کنید، خرجی ندارد...

پ.ن.2: تاریخ رخ می دهد. بعد ما آن را نقل قول می کنیم ما تخیلاتمان را به عنوان تاریخ نمی گوییم. البته قبلش لازم است که بدانیم داریم درباره ی چه چیزی حرف می زنیم بعد بیاییم بگوییم که این کار از چه سالی شروع شده... باور کنید که سرچ کردن خرجی ندارد. خ.استید نتایجش را نخوانید که وقتتان حرام شود اما سرچ کنید چون زشت است...به شما در آن تخصصی که دارید دکترا داده اند نه اینکه هر جا فرود آمدید چهار تا اسم را غلط و پرت و پلا بگویید . اسم آن بنده خدا که فکر می کنید معمار است Glicksman است و ایشان مهندس مکانیک است قشنگ! از اینجا می توانی پایان نامه اش را دانلود کنی. یا لااقل اسمش را ببینی. هر کسی که در دانشکده ای که توی اسمش معماری دارد درس می دهد، معمار نیست!...سرچ کنید خرجی ندارد!

پ.ن.3: شانس آوردید که آدم ها خیلی تغییر می کنند و لذتی که در هر کاری هست در هیچ کار دیگری نیست وگرنه فرق معمار بودن و مهندس مکانیک بودن این آقا را و معنای کلمه Building Simulationرا و خیلی چیزهای دیگر را لازم نبود اینجا بنویسم. چون خاطره شده بود... قبل از خواب دندان های خود را مسواک کنید! لبخند

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳

آخر شاهنامه...

سه شنبه، 2 مهر، ساعت 13:30

سه شنبه، 2 مهر، ساعت 13:30، دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده معماری و شهرسازی، سالن شهید دلبری

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۳۱
تگ ها : متفرقه ، معماری