خشت اول

...یاد من باشد کاری نکنم، که به قانون زمین بر بخورد

برای دلمان!

نسل من ...

موسیقی را برای نشنیده شدن می خوانند

فیلم ها را برای پخش نشدن می سازند

نقشه ها را برای نساختن می کشند

دنیاهای موازی که می گویند همین است

جای ما کسان دیگری هستند که این کارها را برای دنیای واقعی انجام می دهند

ما اما افتاده ایم توی دنیای خودمان

می خوانیم، می سازیم، می کشیم برای خودمان

تازه ما برای دلمان!

از ما بدتر که فراوان است

توی این دنیاهای موازی...

ادامه مطلب   
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٩

از اون جهت!

Researchers are from Mars; Designers are from Venus!

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۳:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢۸

به خانه برمیگردیم!

در باب گم و گور شدگی مان یا همان که این صفحه چرا سفید شده بود کلا!

١- من حق گم و گور شدن را برای خودم محفوظ می دانم! حالا درست که دستمان کوتاه شده است از این که کول پشتی برداریم و یکی دو ماهی گم و گور شویم فیزیکی، مجازی اش که در اختیارمان هست!

٢- درست که معمولا گم و گور شدگی به موبایل ختم می شد و من این جیرجیرک را که خاموش می کردم فکر می کردم که گم و گورم اما این بار احساس کردم که باید عمیقا گم و گور شوم و بنشینم به تماشای سیب. این بود که این جا را هم خاموش کردم.

در جواب چند تا از ایمیل ها و کامنت ها و ...

٣- من بارها اینجا یک سری منابع برای مطالعه درباره معماری همساز با محیط، شبیه سازی و امثال اینها معرفی کرده ام و خیلی باحال است که ایمیل دریافت می کنم که می شود منابعی معرفی کنید برای مطالعه!

۴- یک نفر نوشته که من اکثرا لینک و متن ها و منابع انگلیسی را که اینجا می گذارم، چرا فکری برای آن هایی که زبان خوبی ندارند انجام نمی دهم!؟

من البته یک کار خاصی دارم در این زمینه انجام میدهم که بعدا همینجا هم اعلام می کنم. اما به هر حال فکر می کنم همه ما مجبوریم که زبان را در حد متوسط به پایین بلد باشیم و از پس خواندن متن های ساده ای از قبیل این ها که من بهشان لینک می دهم بربیاییم... به هر حال من به این کاری که در برخی از وبلاگ ها رواج دارد در ترجمه از سایت های دیگران و تولید مطالب ناقص الخلقه برای پروژه های دانشجویی تا اندازه فراوانی بیزارم.

۵- برای آن هایی هم که به دنبال نمونه ای برای موردپژوهی هستند نمونه مورد مطالعه برای معماری پایدار هم کم نیست!!! الان که همه هر برجی و حجمی هوا می کنند یکی دو پاراگراف هم پایداری میچپانند به ماجرا....پرانتز باز... خوشحالم که گند ماجرا در این زمینه دارد به اوج می رسد و همین مساله نوید این را می دهد که به زودی اکثریت جامعه معماران بی خیال این جریان سبز و پایداری از این نوعی که رایج شده است میشوند و آدم هایی که واقعا در این زمینه دغدغه دارند می توانند مثل آدم کارشان را بکنند... پرانتز بسته ...

به هر حال به گمان من همین نمونه هایی که برای مسابقات ساختمان دهگانه خورشیدی طراحی می شود نمونه های قابل مطالعه ای است. دقت داشته باشید که برنده شدن در این مسابقه خیلی به میزان استفاده از سلول های فتوولتائیک وابسته است و طرح برنده همیشه بهترین طرح از نظر استفاده از روشهای پاسیو در طراحی نیست. به هر حال تمامی نقشه های معماری، سازه و تاسیسات و در برخی از موارد شبیه سازی ها هم موجود است. حالا تا آدم خودش چقدر اهل مطالعه باشد.

۶- شمع هم روشن می کنیم آرام آرام...اما قول نمی دهیم!

7-

I'm an Idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way! Carl Sandburg

ادامه مطلب   
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٥