خشت اول

...یاد من باشد کاری نکنم، که به قانون زمین بر بخورد

معمار شدن یا نشدن... کی گفته که مساله این است!

اول این مطلب را بخوانید با عنوان Ten Reasons Not to Become an Architect بعد هم این یکی را بشنوید که در کامنت های همان مطلب قبلی بود با عنوان Top 10 Signs You Might be an Architect و شاید یک مقدار هم بخندید!

بعد هم  خدا عقل داده که خودتان تصمیم بگیرید دیگر!

شایان ذکر است که اگر وقتی بود من دوست داشتم که این مطالب بالا را ایرانیزه هم می کردم تا لطفش دو چندان شود. زحمتی که می اندازیم بر دوش آن دسته از خوانندگان باتجربه این وبلاگ که اگر حالش را داشتند و فرصتش را دلایل و نشانه هایشان را اضافه کنند به این لیست های بالایی برای این که آدم معمار بشود یا نشود؟ من الان خودم نمی دانم واقعا! ؛)

دیگر اینکه این مطلب احتمالا آخرین مطلب این وبلاگ خواهد بود تا حدود سه یا چهار ماه دیگر که اگر عمری بود و فرصتی، دوباره نوشتن را از سر بگیریم مگر این که خلافش ثابت شود که معمولا هم ثابت می شود! پس چندان هم جای خوشحالی نیست آقای همکار سابقا جدید!

به سبک مجری های رسانه های دیداری و شنیداری تا دیدار بعد درود و بدرود و به خیر و خوشی و سلامت و همه آن هایی که خودتان بهتر از ما بلدید... شاد باشید که چاره ای نیست به هر حال! :)

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٢٩

DOE Unveils Net-Zero 220,000 Square Foot Office Space

اگر فرصت داشتید کل نوشته را بخوانید.

برای آن هایی که حالش را ندارند من اول به نقل این دو جمله کلیدی برای تعریف معماری زرو انرژی قناعت می کنم که در جریان باشید:

“A net zero energy building is a building with greatly reduced energy needs through efficiency gains such that the balance of the energy needs can be supplied by renewable technologies,”

“A good ZEB definition should first encourage energy efficiency, and then use renewable energy sources available on site. A building that buys all its energy from a wind farm or other central location has little incentive to reduce building loads."

و بعد هم این دو جمله از دو پاراگراف انتهایی که نشان می دهد که هنوز راه درازی مانده است تا برسیم به آنجایی که باید... البته در دنیا منظورم بود. در ایران که ما الان رو قله ایم.

"Given that the average square foot of office space in the Denver area where the NREL office is located runs about $140 per square foot to design and build, and the NREL building is $259 per square foot, there’s still progress to be made in terms of proving that net-zero can be achieved at an acceptable cost."

"The building increases NREL’s campus square footage by 60 percent but only increases energy needs by 6 percent, and then fulfills those needs via a rooftop solar array..."

Via here

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٧

بادبادک رفت بالا... بدون نخ، بدون قرقره

١. حالا دیگر نباید خیلی سخت باشد که آدم اولین نوشته امسال را بنویسد. دیگر تابحال هرکسی می خواسته عید را تبریک بگوید، گفته است هر کسی هم خواسته از این ابیات بهاری بگذارد گذاشته است...

٢. حالا "صد شکر که این آمد" را خیلی مطمئن نیستم، اما صد شکر که آن رفت!

٣. از سیزدهم فروردین امسال این وبلاگ وارد هشتمین سال می شود. یعنی کلاس اول را هم رد می کند و می رود برای کلاس دوم. بی تردید با معیارهای وبلاگ نویسی من هیچ وقت در این هفت سالی که گذشت وبلاگ نویس خوبی نبوده ام. نه منظم نوشته ام و نه سعی کرده ام به روز باشم و نه مطالبم الزاما ربطی به هم دارد... با همه این ها قصد هم ندارم که وبلاگ نویس خوبی باشم و همینه که هست... (یه جور تفکر دولت خدمتگزاری)

۴. زیاده عرضی نیست فعلا... دل شاد و تن سالم و خوش و خرم!  حالا ببینیم در روزهای پیش رو یار که را خواهد و میلش به چه باشد.

۵. این هم به نیت پنج تن!

۶. و خوب ۶ تای ۵٢!

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ٢:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٠
تگ ها : سالگرد