خشت اول

...یاد من باشد کاری نکنم، که به قانون زمین بر بخورد

گر طبیبانه بیایی به سر بالینم...

شنبه صبح را رفتیم دانشگاه و بعد رفتیم تا بالای کوه که برسیم به آموزش و دیدیم نامه ای که باید می رسید نرسیده بود و سود این کوهنوردی تنها در استنشاق هوای پاک بوده است و  بس... این بود که رفتیم دانشکده و به قرار معهود منبری رفتیم در کلاسی و بعد بازگشتیم که برسیم به سایر اموری که در برنامه بود... کارهایمان گره خورد و به هیچ یک نرسیدیم بماند، سرمایی خوردیم، از آن سرماهای خوردنی! آنگونه که امروز را هم در خانه ماندگارمان کرد...
این بود که پس از نالش های صبح تا ظهر که اوضاع رو به بهبود رفت و رنگی بر رخسار آمد گفتیم بیاییم و برای رضای خدا و دل خودمان هم که شده یک چند تا بیمارستان درست و حسابی را در این دنیای نیمه مجازی اینترنت بیابیم و  ببینیم و همچنین تکلیف خودمان را با طراحی همساز با اقلیم /پایدار در فضاهای بیمارستانی/ مراقبتی مشخص بنماییم.

حال هم که دوباره داریم کم کم به احوالات صبح برمی گردیم  و باید برویم گفتیم نتایج به دست آمده تا این لحظه را در اختیار دوستان قرار دهیم که بگوییم و بخوابیم بهتر است تا نگوییم و بخوابیم!

اول اینکه از طریق LEED for Healthcare رسیدیم به این جا که مرکزی است که برای تهیه منابع مربوط به محیط های درمانی با لید همکاری می کند. جزوات خوبی دارد. من اصولا از این سیستم های ارزش گذاری لید و یا نمونه های مشابه آن استقبال می کنم. منفعت اصلی ماجرایش این است که دست طراح می آید که در یک نگرش جامع باید به چه چیزهایی توجه نماید... دانلود همه منابع مجانی است اما برای دانلود کردن برخی از آن ها باید عضو شوید که احتمالا حالش را ندارید! ؛).

این جا چندتایی Manual هست  برای بام سبز، زمین گرمایی و طراحی روشنایی و ... که حتما انتظار ندارید من همه آن ها را خوانده باشم!

یک لیستی هم اینجا هست که ده تا بیمارستان رو در سال 2006 به عنوان بیمارستانهای سبز ایالات متحده معرفی کرده است در زمینه های مختلف.

این ها هم یک جمعی هستند که قرار بود جایزه 2010 رو در زمینه ساختمان های درمانی بدن به یکی از دوستان ما که باز هم قرار بود نامش بعدا منتشر شود اما الان می دهند به این گروه دایره که دور هم نشسته اند و دارند کارهایی می کنند که نباید! ... این مقطع پایینی را مثلا کشیده اند که بسازند و خوب می سازند قبل از آن که دوست ما بخواهد قسط آخر قرارداد طراحی اش را بگیرد!

بلی! چه نشسته اید که فاستر، راجرز و هاپکینز نشسته اند دور هم که بخش عمده ای از مراکز درمانی آینده رو در بریتانیا سامان بدهند. در مایه های 50 بیمارستان و مرکز درمانی در بریتانیا در چند سال آینده. نام گروه هم شده گروه دایره. در منوی Our Facilities می توانید برخی از مدارک این پروژه ها را ببینید. Planned Facilities رو به خصوص وقتی می بینید آه بکشید عمیقا! دلایلش بماند، فعلا به من در این زمینه اطمینان کنید. در اینجا  هم یک سری گشت و گذار مجازی هست از پروژه های همین گروه. این فایل Pdf هم مربوط به یکی از همین بیمارستان هاست که نورمن فاستر طراحی کرده است.

و در آخر چند تا مشاور که در همین زمینه های طراحی مراکز درمانی فعال هستند این و این و این یکی! و البته در اکثر موارد مدارکی که ارائه کرده اند در حد تیم ملی است... می ماند این مجموعه که یک مرکز تحقیقاتی، آموزشی، درمانی بزرگ است که در قطر ساخته خواهد شد و ما از طریق خانم آیت از وجود آن خبردار شدیم...خدایش عوض دهاد!

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢٤