خشت اول

...یاد من باشد کاری نکنم، که به قانون زمین بر بخورد

از خاطرات اقلیمی!

آن اول ها که شروع کرده بودم درباره معماری همساز با محیط بخوانم معمولا در تطبیق ماه های میلادی با ماه های شمسی مشکل داشتم. این بود که روی یک کاغذ ماههای شمسی و معادل میلادی آن ها را نوشته بودم که یادم بماند. خود به خود بعد از مدتی نسبت به این ماهها حس پیدا کرده بودم. مثلا در این حد حفظ کرده بودم که جولای و آگوست ماههای گرمی است و الی آخر...تا این که چشممان روشن شد به این نمودار پایینی که در جزوه های اندرومارش (که بارها اینجا سایتش را معرفی کرده ام)، موجود است و همانطور که شما هم می بینید هر چه رشته بودیم  را در یک آن پنبه شده دیدیم!

خلاصه تا موقعی که ما بفهمیم این استرالیا در نیمکره جنوبی است و آن جا ماجرا فرق دارد به تمام اصولی که برای خودمان چیده بودیم شک کردیم!

اما این که یاد این ماجرا افتادم همه اش از خواندن این جملات در مقاله ای بود که خانم ورونیکا سوبارتو نوشته بود. فقط تصورش را بکنید:

"Still, the notion that the sun does not always rise from and set in the same direction was something that was not easily understood by some students who came from tropical countries." خنده

Ref: Soebarto V.I. 2005, Teaching an Energy Simulation Program in an Architecture School: Lessons Learned, Proceeding of 9th International IBPSA conference, Montreal, Canada.

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱٦