خشت اول

...یاد من باشد کاری نکنم، که به قانون زمین بر بخورد

قربون آدم چیز فهم!

Never mind all that environmental rubbish. Get on with your architecture!

"Much of the ecologically motivated work today, acclaimed as green or contextual, is nothing more than a catalogue of environmental technology and land conservation systems tacked onto otherwise conventional buildings and landscapes." James Wines, l'ARCA, Sep. 1995, p 351

Ref: Architectural Design, May/June 2009, Energies, New material bounderies, P. 25.

 

یکی این که آقای همکار جدید دقت بفرمایند که نقل این مطالب به این معنی نیست که ما کلا زده باشیم زیر همه چیز و بگوییم معماران بروند پی معماری شان،‌این کارها را بگذارند برای اهلش... که اهلی وجود ندارد آن وقت! چشمک شما که می دانید ما اصولا معتقدیم به کار تیمی و فهم چندجانبه! خلاصه که سوء استفاده از این مطلب بالا در محیط اداری اکیدا ممنوع است!

خلاصه منظور این که اگر قرار باشد که به قول حضرت سعدی، قرآن به این نمط بخوانیم، به نظر ما همان بهتر که نخوانیم! در حوزه معماری اقلیمی عرض شد البته!

دیگر آن که از این به بعد سعی می کنیم در راستای شمع روشن کنی و نفرین به تاریکی و این دست مسائل در حد سوادمان، اصولی ساده از طراحی اقلیمی را در همین وبلاگ، گاه و بیگاه در چند خط بازگو کنیم. همانطور که بارها گفته ام این مطالب به حد کفایت در اینترنت هست اما ما هم بازنویسی می کنیم از زبان خودمان. باشد که به کار آید. در چند ماه اخیر با چند نمونه نظرات اقلیمی برخورد کردم که برایم یقین حاصل آمد که حتی بازگویی ساده ترین مطالب هم می تواند خیلی کارایی داشته باشد.

نویسنده مهمان هم در این زمینه می پذیریم حتی! لبخند

  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ۳:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱۳