خشت اول

...یاد من باشد کاری نکنم، که به قانون زمین بر بخورد

... باش تا صبح دولتت بدمد!

من یک مدتی بود که فکر می کردم باید یک جزوه ای بنویسم . یک جور روش تدریس کاربردی برای معماری همساز با اقلیم. با محوریت این ماجرا که معماری همساز با اقلیم از ابتدای طراحی آغاز می شود و ابزار خودش و اصول خودش را دارد و  اینقدر که فکر می کنید/می کنیم کیلویی نیست که نیست. و اینکه تا یک مسایلی را ندانی حق نداری به هر ******ی که می کشی بگویی معماری همساز با محیط و پایدار و اکولوژیکال و سبز و مابقی مسایل. البته چون من خدای شتران خودم هستم به قول عبدالمطلب و کعبه خدای خودش را دارد، رفتیم پی شترداری خودمان که خیلی هم خوب بود.  اما چون اینجا هیچ غری هم به جان کس نزده اند و هم مطالب را بسیار مناسب نوشته اند بروید اینجا  و عنایتی به لینک های سمت چپ صفحه داشته باشید و بعد خودتان کلاه خودتان را بی خودی برای خودتان قاضی کنید...خلاصه که دستشان درد نکند و شترهایشان را زیاد کند!

(در این جا نویسنده کلی غر می زند به جان همه از جمله خودش و بخوانید ادامه ی ماجرا را که)... ببخشید البته که جسارت می کنم به حضور انور حضرات والامقام. امیدوارم که با سعه صدر و فهم بالایی که دارند جسارت این حقیر سراپا تقصیر را که ناشی از جوانی و جاهلی و تند مزاجی است ببخشایند.

اما در ادامه اینکه اگر کسی دغدغه معماری متکی بر محیط را دارد و حال و توانایی ترجمه کردن یک کتاب را نیز و امکان چاپ کردن آن را هم ایضا، من کتاب EcoHouse: A Design Guide را به ایشان پیشنهاد می کنم که بسیار به درد بخور خواهد بود و توهم زدایی فراوانی را هم می تواند برای جمع کثیری از فعالان بی شمار عرصه ی معماری قشنگ تر از پریای این مملکت در پی داشته باشد، البته اگر فرصتی و نیازی برای مطالعه باشد!

 

 

ü Please consider the environment before printing this post!
  
نویسنده : مصطفی ; ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٧