از چه نرم افزارهای شبیه سازی استفاده کنیم؟ (قسمت اول)

* من فکر می کنم بارها به این سوال بالا به انواع زبان زنده دنیا جواب داده باشم. دلیل این که پستی در این مورد ننوشته بودم بیشتر از تنبلی این بود که بهترین جواب این سوال دو کلمه است و همان دو کلمه نوشتن جواب را سخت می کند. پاسخ این است که : "بستگی داره!" و البته پاسخ کامل تر این است که "خوب به خیلی چیزها بستگی داره!"

* اما به چه چیزهایی بستگی دارد؟

خوب این هم جوابش دو کلمه است: "خیلی چیزها!" اما دو تا از مهم ترین هایش این است که چه نوع شبیه سازی، برای چه هدفی می خواهید انجام دهید؟ یعنی می خواهید میزان دسترسی به نور طبیعی در یک کلاس از یک مدرسه در یک لحظه از سال را بینید یا میزان مصرف انرژی سالانه یک خانه را بررسی کنید؟ برای طراحی می خواهید استفاده کنید یا برای بهسازی عملکرد حرارتی (energy retrofit)؟ و الی آخر...

این هایی که این پایین می نویسم نرم افزارهایی که عموما برای هر کدوم از انواع شبیه سازی ها ازشون استفاده میشه و البته که برای هر کدوم از کارهایی که می کنید ممکنه نرم افزارهای دیگه ای هم باشه که گزینه بهتری باشه.

اگر دوست دارید که ببینید چه بساط در همیه این انواع و اقسام شبیه سازی ها اینجــــا رو بنگرید و یا فصل سوم از پایان نامه ارشد من رو یه نگاهی بندازید (اگر اشتباه نکنم! یادم نیست سوم بود یا دوم): ایـــنجا!

من برای خودم دسته بندی خودم رو دارم که نرم افزارها رو بر اساس همون پیشنهاد می کنم. دسته بندی های دیگه هر کدوم برای خودشون دلیل خودشون رو دارن....

و اما اصل مطلب می ماند برای پست بعدی که همین الان خواهم نوشت اما از آنجایی که ایمیل داشته ایم که طولانی ننویس و اینا و من آخر آدم مشتری مدار هستم این ها را در دو پست جداگانه می نویسم.

اینجا می شود پایان قسمت اول...

(قسمت دوم را اینجا بخوانید!) -- قسمت دوم در اثر اصابت دست من به کلید برگشت پرید و این پرشین قشنگ در تمام این مدت یک خطش رو هم ذخیره نکرده بود!  کم کم اش رفت برای یک هفته بعد... :(

/ 5 نظر / 96 بازدید
هانا

hاپم بیا یه سرن بزن خوشحال میشم

contrast

سلام وبلاگ خوبی دارین. تبادل لینک؟

يك همرشته

سلام. بعد از خواندن پست بادگير (در مورد آن براي دانشجويان كلاسم دنبال مطلب بودم، يكي از اولين پيشنهادهاي گوگل هم سايت شما بود) كه در سال 85 و قبل تر نوشته بوديد نشستم و بقيه پست ها را هم رندوم خواندم. وسط خواندن 2 مطلب را متوجه شدم: 1- ما هم دانشكده اي بوده ايم. 2- از ايران رفته ايد و در آن سمت كره زمين كار مي كنيد. قبلش هم آنجا ادامه تحصيل داده ايد. آفرين به شما و خوشحالم كه نتيجه زحماتتان را گرفته ايد. خوشحالم كه زياد اهل خودسانسوري نيستيد و هرچهاز ذهنتان گذشته در هر موردي ، هر شخصي و هر واقعه اي آن را نوشته ايد. مي توانم يك پيشنهاد داشته باشم؟ كمي "من" را در نوشته ها كمتر كنيد و از آنچه اتفاق افتاده بيشتر بنويسيد. البته شايد هدفتان از وبلاگ نوشتن، مانيفست دادن به مخاطب باشد. من دوست دارم وبلاگي كه مي خوانم عاري از قضاوت با لحني بي طرف باشد و نظردهي را به من واگذارد. خوشبختانه اكثر نوشته هايتان اينطوري است اما در تعدادي هم "من" زياد حضور دارد و از موضع بالا هم حضور دارد، همراه با ستايشي پنهان نسبت به خود و كوچك شمردن طرف/واقعه مقابل است. لطفا كمتر چيزهايي را كه نمي پسنديد ريشخند كنيد.

M

سلام٬ متاسفانه لینک پایان نامه ارشدتون منقضی شده یا من نمیتونم دانلودش کنم! من اخیرا دارم سعی میکنم شبیه سازی انرژی رو یاد بگیرم و فکر میکنم پایان نامه شما بتونه شروع خوبی باشه.. بسیار ممنون میشم اگر این مشکل رو برطرف کنید.

احمدی

سلام. سایت مفید و جالبی دارین اما متاسفانه لینک پایاننمتون منقضی زده و ارور میده. میشه بررسی یکنید؟ مطمعنم خوندن پایاننامتون میتونه خیلی به روش تحقیق کار من کمک کنه.من درحال پروپوزال نویسیم و در انتخاب نرم افزار اگاهی کمی دارم ممنونم