از چه نرم افزارهای شبیه سازی استفاده کنیم؟ (قسمت دوم)

اگر قسمت اول را نخوانده اید، همچین چند مطلب پایین تر می توانید پیدایش کنید و بخوانید (اینجا). فرض دیگر این است که شما آن فصل پایان نامه من را که نرم افزارها را دسته بندی کرده ام دیده اید و تفاوت شبیه سازی انرژی و نور را متوجه اید. پایان نامه را می توانید اینجا پیدا کنید و اما:


شبیه سازی انرژی:

برای شبیه سازی انرژی تا خدا بخواهد نرم افزار هست. من شخصا از EnergyPlus استفاده می کنم. مثل خیلی از نرم افزارهای پدر و مادر دار دیگری که معرفی خواهم کرد مجانی است و می توانید از اینجا دانلود کنید. تنها مساله اش این است که اینترفیس ندارد. (یا خدا! حالا کی می خواهد بگوید اینترفیس کی بود؟ حالا این چند خط را تا آخر بخوانید تا من ایده ای در این باره به نظرم برسد که چگونه اینترفیس را باید توضیح بدهم. من تجربه های شکست خورده در زمینه توضیح اینترفیس به زبان انگلیسی زیاد داشته ام اما اخیرا احساس می کنم که در این زمینه پیشرفت قابل توجهی کرده ام!)

به هر حال اینترفیسی که من پیشنهاد می کنم OpenStudio است که خودش یه پلاگین برای SketchUp. این اینترفیس مجانیه که اصولا برای اینترفیس ها امر عجیبی محسوب می شه. هنوز در مراحل شکل گیریه و یه کم لم داره کار کردن باهاش که من این رو هم دوست دارم شخصا. یعنی طوری نیست که شما هر کاری بکنید یه جواب بی ربطی تولید کنه براتون... من می دونم آدمهای باهوشی روی این پروژه کار می کنن و می دونن که چه کار می کنن. مثلا از جمله کارهایی که دارن انجام میدن الان اینه که یک سری اسکریپت Ruby هم نوشتن که کارهای بامزه ای می کنه از جمله این که مدل انرژی رو به مدل شبیه سازی نور تبدیل می کنه. یعنی OpenStudio خودش می تونه اینترفیس برای شبیه سازی نور هم باشه اما باید اول مدل انرژی تون رو تمام و کمال داشته باشید.(اینترفیس در اینترفیس شد یک جورهایی الان من نگرانم که کسی به خاطر این که نمی دونه اینترفیس چیه به حالت "دیدمش و دید" مرا دچار نشه! اگر الان فکر می کنید که نیاز دارید بدانید که اینترفیس چیست بروید آخر این متن...)

اینترفیس دیگه ای که برای شبیه سازی انرژی هست و از مرز پرگهر و چین و برخی دیگر از ممالک دنیا که بگذریم باید برایش پول بدهید DesignBuilder. مدلسازی در DesignBuilder به مراتب ساده تره اما من خیلی از این اینترفیس به دلایل گوناگون به جز این که باید پول بدی خوشم نمیاد. ساده ترینش اینه که حتی در مواردی که کراش می کنه هم به شما یه نتایجی میده! یا این که وقتی یه حجم gbXML رو وارد می کنید تمام ارتفاع ها رو مشابه هم می کنه. کلا هم باید حواستون باشه که خروجی هایی که می گیرید با خروجی های اصیل انرژی پلاس تفاوت هایی دارند (اینجا رو ببینید). البته یک مزیت اساسی هم دارد که امکان شبیه سازی همزمان CFD و انرژی است که فکر نمی کنم برای کسانی که می خواهند شبیه سازی را شروع کنند خیلی مهم باشد اما از آن چیزهایی است که کم کم مهم می شود. (این که CFD کی بود این وسط را بعدا می گویم یا نه اصلا! فرض بر این است که شما پایان نامه را خوانده اید پس می دانید CFD چیست... حرفمو پس می گیرم!)

به جز این ها مثلا IES-VE هم هست که من خیلی تجربه کار کردن باهاش رو برای شبیه سازی انرژی ندارم و نظر قابل توجهی هم در این زمینه ندارم... (من اگر در اروپا بودم در استفاده از نرم افزار ESP-r شک به دل راه نمی دادم. برمی گردد به داستان یک عشق قدیمی!)

شبیه سازی نور:

در شبیه سازی نور هم نرم افزارهای متنوعی وجود دارند ولی نرم افزاری که تقریبا پایه همه نرم افزارهای دیگر شبیه سازی نوره RADIANCE. RADIANCE اصولا برای شبیه سازی نور در یک لحظه معین نوشته شده است. یعنی مثلا اگر شما بخواهید بدانید روشنایی داخل همین اتاقی را که الان در آن نشسته اید و دارید این مطلب را می خوانید در اول فروردین در ساعت 8:44 دقیقه به وقت محلی که امسال لحظه تحویل سال بود چگونه است کارتان با ریدینس راه می افتد اما حالا اگر بخواهید بدانید در کل سال چه اتفاقی می افتد در صورت استفاده از RADIANCE باید یک عمری منتظر بمانید و بعد مجبورید که وضعیت آسمان در هر لحظه از سال رو از داده های آب و هوایی برای ریدینس تعریف کنید. از آنجایی که زحمت می شد برای دوستان و خوب این آخه چه کاریه نرم افزار دیگری به نام DAYSIM بر پایه RADIANCE نوشته شده است.

استفاده اصلی DAYSIM برای شبیه سازی سالیانه روشنایی با استفاده از داده های آب و هوایی است و تفاوت اصلی در بالا بردن سرعت محاسبات نسبت به RADIANCE در ساده سازی گنبد آسمان و محدود کردن تعداد پرتوها برای ray-tracing است. مورد خاص دیگری که در این نرم افزار وجود دارد الگوریتم پیش بینی رفتار ساکنین ساختمان است. یعنی این که با توجه به میزان شدت نور دریافتی کاربران در چه زمانی از روشنایی مصنوعی استفاده خواهند کرد یا پرده ها را پایین خواهند کشید و موارد مشابه.

اینترفیس هایی که من پیشنهاد می کنم DIVA ست و ECOTECT. مزیت DIVA علاوه بر این که مجانیه اینه که به عنوان پلاگین برای راینهو نوشته شده. برای همین شما می تونید شبیه سازی رو برای همون مدل معماری با اندکی آماده سازی مدل انجام بدید و نتایج رو هم همونجا ببینید. یه مزیت دیگه هم اینه که DIVA یه سری کمپوننت برای grasshopper هم داره که خوب این انجام شبیه سازی ها رو به صورت پارامتریک هم ممکن میکنه. تا یادم نرفته اینکه گروه DIVA دارن یه کمپوننت هم برای انرژی پلاس دارن می نویسن که الان در مراحل اولیه است به نام viper و من شخصا به خاطر محدودیت هایی که داره خیلی ازش استفاده نکردم و نظر خاصی ندارم. (یعنی واقعیت اینه که یه بار یه اتاق رو باهاش ران کردم و بعد اینقدر محدودیت داشت که اون زنبورعسل رو که الان اسمش رو به caterpillar تغییر دادم رو نوشتم. اما من مطمئنم با پولی که پشت این پروژه هست و تیمی که روش کار می کنن در آینده نزدیک چیز قابل قبولی ازش درمیاد.)

به هر حال شبیه سازی نور با فاصله قابل توجهی آسان ترین شبیه سازی هاست چه از نظر مدلسازی و چه از نظر آماده کردن مدل و چه از نظر خوندن نتایج. اگر می خواهید شبیه سازی را شروع کنید از شبیه سازی نور شروع کنید کلا و به عنوان اولین مطلبی که می خواهید بخونید دو فصل اول خودآموز DAYSIM رو بخونید.


  ( با همه توانایی هایی که ریدینس دارد اصولا چون از روش پرتوافشانی معکوس ( الان من سعی کردم reversed ray-tracing رو ترجمه کنم) استفاده می کند برای شبیه سازی برخی از ایده ها مثل light-tube (این یکی رو دیگه به شلنگ نور و ریسه نور و اینها ترجمه نکردم) محدودیت هایی داره.)


خوب از آنجایی که تا اینجا هم خیلی طولانی شد، اینترفیس و شبیه سازی جریان هوا (باد) می ماند برای قسمت بعد! من کلی ایده مسخره در زمینه تعریف ساده اینترفیس و اهمیت آن در زندگی به ذهنم رسید که حالا ماند برای بعد اما به هر حال برای شمایی که می خواهید بدانید GUI یا Graphical User Interface به نقل از ویکیپدیا می شود این.

 

پ.ن. باورم نمی شه که بالاخره این رو نوشتم! هووووووووهووووووووووو! :)

/ 4 نظر / 685 بازدید
soo

lمرسی دوست عزیز

محمد

بسیار متشکرم

مامک

مصطفی جان مرسی که اینقدر سخاوتمندانه وقت میذاری .... ممنون[گل]

saber tahery

می تونید توضیح بدید که cfd چی هستش ؟