مصطفی ایرانی

اسمش مصطفاست. نام خانوادگی اش ایرانی. هندی است بعدا!!! و اینجا طراحی شهری می خواند. سابقه آشنایی مجازی ما می رسد به یک مسابقه اوایل این ترم که چندتا ایمیل رد و بدل کردیم و آخرش هم شرکت نکردیم به دلایل متعدد. سابقه آشنایی رو در رو را هم یادم نمی آید دقیقا از کی بود اما در اتاق 321 بود و من گفتم سلام. من مصطفی (mostapha) هستم با ph و o و احتمالا شما مصطفی (mustafa) باشی با u و f! و بعد به رسم اینجایی ها از آشنایی هم خوشحال شدیم.

بعد تابستان ندیده بودمش تا همین چند روز پیش که آمد 321 و گفت که دارد می رود 2 ماه هند و بعد برمیگردد می آید فلان شهر (که از قضا من هم دارم میروم) که در فلان شرکت (که رقیب شرکتی است که من می روم، این یکی هم از قضا) کار کند. می گفت این دو ماه را برای این می رود هند که دفتری که در هند دارد بسته نشود. می گفت که چند دهه بعد از چین که بگذرد توسعه اصلی در هند خواهد بود و برزیل و اصلا دارد می رود این شرکت در آن شهر در این ینگه دنیا کار کند به خاطر این که 5 قرارداد اصلی برای نمی دانم شهرهای کجای هند را با این شرکت بسته اند و می خواهد هم تجربه کسب کند و هم اطلاعات داشته باشد برای دفتر خودش در هند و چشمهایش برق می زد این ها را که می گفت و وقتی می رسید به هند.

و من نشسته بودم و گوش می دادم با مدلی که پیش رویم بود و به هیچ درد مملکتم نمی خورد و دفتری که بسته شده بود همین چند هفته پیش و مملکتی که توسعه اش اینطوری است که طرف ییهو مورد الهام قرار گرفته که 1000 متر زمین بدهد به هر نفر که خانه داشته باشند و باغی و حوضی و سبزی و سیفی جات بکارند و کلا خودکفا و حالا مساله این است که مقام فلان با این طرح حال نمی کنند وگرنه که میشد من بلدم، مهندسم شما یه لحظه دقت کن که ببینی چرا تابحال به فکرت نرسید! مملکتی که نه نیازی به متخصص و تخصص و اینها داشته و نه دارد و نه کلا نیازی به توسعه که همیشه مانده ایم در دعواهای چند پله قبل... و فکر می کردم چقدر وقت باید بگذرد که چشم من هم برق بزند مثل این مصطفی که شهرتش ایرانی بود اما هندی بود و داشت می رفت که دفترش را نبندد مثل دفترچه ما که بسته شد پیش از آن که باز شود کلا.

بهش گفتم خوش به حالت! و همین طور که فکر می کردم به آقای سهراب سپهری و این که باشد که انارهای این خانه های هزارمتری ترکی بردارد و دست ملت "فواره خواهش*" بشود و عشق و حال و چشم ما کور و دند ما هم نرم که ما اگر می خواستیم چشممان برق بزند باید می ماندیم و مبارزه می کردیم و هر روز اخبار می خواندیم و سیاست می فهمیدیم و نظر داشتیم به قول دوستان که نداشتیم. پس حالا که کلا کاری نمی توانیم بکنیم "بگذارید هواری بزنم**" که نیازی ندارد به این که بمانیم و بخوانیم و نظر بدهیم و مبارزه بکنیم و الی آخر... شمع را هم شما روشن نکنید لطفا ما با همین نفرین تاریکی بیشتر حال می کنیم و هاله و اینها خودش کلی نور دارد و نیازی به شمع نیست.

 

* " تا اناری ترکی برمیداشت، دست فواره خواهش می شد"... سهراب

** " من دچار خفقانم خفقان/ من به تنگ آمده ام از همه چیز/ بگذارید هواری بزنم" ... فریدون مشیری

/ 12 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابوالفضل

هیهات... (چی هست حالا؟!)

رضا

:(

پدربزرگ 1

هر یک از ما در هر حوزه ایی که به موفقیت فکر می کنیم بهتر است حقایق موقعیت و وضعیت خودمان را در نظر داشته باشیم و بیهوده در پی مقایسه خودمان و دیگران نرویم. این تنها راه اجتناب از یاس و دلسردی ناشی از مقایسه ها و قضاوت هاست.هدف پیشروی در مسیر مادام العمر به سوی کمال است. هدف زندگی کردن است نه تمام مدت دغدغه موفقیت داشتن. جاده موفقیت حقیقی جاده پر پیچ و خم و مارپیچ وار است نه سیر مستقیم رو به بالا. مهم این است که در هر لحظه بدانیم چطور زندگی کنیم. گاهی هم اشتباه می کنیم و مهم این است که اشتباهمان را تشخیص دهیم و تصحیح کنیم و گام بعدی را بر داریم. زندگی سراسر موفقیت و تماما رو به صعود "خیالبافی" است. دیدن حقیقت اولین گام موفقیت است. شکی نیست که موفقیت جذاب است. اما موفقیت دائمی می تواند به وسواس بدل شود و "وسواس موفقیت" می تواند لذت بردن از لحظه های ناب زندگی را غیر ممکن کند. چسبیدن خشک به معیارهای مطلق موفقیت می تواند جاری بودن در مسیر غیر قابل پیش بینی زندگی را ناممکن کند.

پدربزرگ 2

زندگی سفر است روندی تکاملی است که به صورت گام به گام و لحظه به لحظه پیش می رود. هر بار یک گام و هر لحظه یک گام. این گام ها قرار است در راهی با معنا برداشته شوند. این لحظه ها قرار است صرف موضوعی باارزش شوند. دغدغه دائمی موفقیت ثروت یا شهرت با مقصود اصلی حیات که شاد زیستن است سازگار نیست. زندگی حقیقی به صورت انسان زنده و تکامل یابنده مغایر با تبدیل شدن به ماشین موفقیت است. ماشین موفقیت بسیاری اوقات مجبور است هر چیزبا معنایی را در راه هدفش عقب بیاندازد. آنها قرار است فردا شاد باشند و امروز قرار است پول در آورند. آنها فردا قرار است بخندند امروز کار دارند. آنها فردا قرار است مهر بورزند ، امروز وقت ندارند. اما این فردا هرگز نمی آید.

پدربزرگ 3

خوب است بهای این عقب انداختن ها را هم در نظر بگیریم. وقتی مدام دغدغه موفقیت داریم به راحتی ممکن است رفتن به دیدار آن دوست- سفر به آن نقطه ی دیدنی- انجام دادن سرگرمی که دوستش داریم و خیلی چیزهای به راستی شادی بخش دیگر را عقب بیاندازیم. بی آنکه بهای آن برای زندگیمان را در نظر داشته باشیم. آن وقت یک روز می بینیم در نظر دیگران موفق هستیم اما زندگی نکرده ایم. "یادمان باشد زندگی کنیم."

پدربزرگ 4

یادمان باشد لحظات ناب زندگی حقیقی می تواند به راستی ساده ، به کلی بی تلاش و کاملا رایگان باشد. همه ما ته دلمان می دانیم که بزرگترین موفقیت های زندگی مطلقا رایگان و بی نهایت انرژی بخش و شادی بخش هستند. اما یاد گرفته ایم که طور دیگر وانمود کنیم. یاد گرفته ایم طور دیگری نگاه کنیم. یاد گرفته ایم مثل برق کار ها را انجام دهیم و مثل باد بیاییم و برویم. حواسمان باشد که در جریان پر شتاب قضاوت ها و مقایسه ها و رقابت ها لحظه های گرانبها مثل برق و باد نگذرند. تلاش برای کسب موفقیت "به هر قیمتی" می تواند به قیمت سلامت جسمی و روحی - روابط خانوادگی و اجتماعی و در یک کلام زندگی شاد در لحظه حال تمام شود. از زاویه دیگر نگاه کنیم . در لحظه حال زندگی کنیم. بیشتر زندگی کنیم. یادمان باشد که دوست داشتن و دوست داشته شدن بزرگترین هدیه و موهبت زندگی است.

سعید

عالی آقا عالی [دست] و تیکه جمله آخر [خنده]

مهدی

مصطفی عزیز دوستت داریم

رامین

و من نشستم بعد عمری وبلاگ میخونم و تو کف تک تک نوشته های توام و اینکه چرا تا حالا نخونده بودم و بعد یاد یه دورانی میفتم که یکی میگفت احساساتیم و به عین میبینم که چقدر راست میگفته و حسرت میخورم که منم یه چیزی تو همین مایه ها میتونستم باشم اگر البته مایشو داشتم و .... همه اینا به انضمام اینکه دلم لرات تنگ شده ذفیق قدیمی.

reza

سلام وبلاگ زیبایی دارید ما یک فروشگاه اینترنتی داریم.www.esoftstore.com که توش همه جور نرم افزاری پیدا میه به قیمت مناسب حتی نرم افزار هایی که نایابه و حتی انتی ویروس های اصل و جدید ترین ویندزهای اورجینال از نظر اعتباری هم سابقه 10 سال ساپرت اینترنتی هست اگه دنبال نرم افزاری 1سر بزن www.esoftsore.com نرم افزار مد نظرتو پیدا میکنی ممنون ساپرت سایت