پایتون Python را یاد بگیرید و به دیگران بیاموزید!

من کلا فکر می کنم که در آینده نزدیک اگر می خواهید در هر زمینه ای کار درست و حسابی انجام بدهید باید یه حد پایه ای از برنامه نویسی رو بلد باشید. یعنی زندگی به کام آدم شیرین می شود با یاد گرفتن برنامه نویسی در همه ابعاد. اما برای معمارها با گسترش استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی و نرم افزارهای مدلسازی پارامتریک (به طور کلی هر جا که یک سری از داده های عددی بخواهد به طراحی بیانجامد) دانستن یک زبان برنامه نویسی اگر ضرورت هم نداشته باشد که در خیلی از موارد دارد در کمترین حالت امتیازات فراوانی خواهد داشت.

صد البته که من برنامه نویس حرفه ای نیستم اما جدای از این که برنامه نویسان حرفه ای را طبق یک سنت قدیمی دوست دارم، در حد سواد و تجربه محدودم Python را به بقیه زبان های برنامه نویسی که تا حالا دیده ام و استفاده کرده ام ترجیح می دهم. دلایلش بماند برای خودم چون بحث این نوشته نیست اما کلا خیلی زبان راه دستی است.

به هر حال منابعی که من خواندم یا نگاه کردم و خیلی هم کمک کرد این ها بود:

این کتاب خیلی خوب بود:

Think Python
How to think like a computer scientist

این لینک صفحه معرفی کتابه و این هم لینک PDF کتابه که به صورت مجانی می تونید از همون صفحه بیابید.

یک سری ویدئوهای رو یوتیوب هم هست که اینقدر روان و مسخره درس میده که من بعد از خوندن کتاب های بالایی در آخر هفته همه چهل و خورده ای رو یه روزه نگاه کردم. البته آخر روز مخم داشت سوت می کشید اما خیلی کار راه بنداز بود. این لینک ویدئوی اول از سری ویدئوهاشه.

 

با توجه به دسترسی محدود به یوتیوب در مرز پرگهر می تونید این دو تا منبع پایینی رو ببینید از MIT OpenCourse:

A Gentle Introduction to Programming Using Python

و این یکی که از اون قبلی جدیدتره و فیلم برداری از جلسات کلاس رو هم داره که میتونید دانلود کنید و نگاه کنید. من خیلی از سوال های پایه ایم رو که نمی دونستم سر درسای این کلاسه پاسخش رو پیدا کردم. خیلی خیلی پیشنهاد می شود:

Introduction to Computer Science and Programming

باشد که به کار آید...

/ 1 نظر / 39 بازدید
حبیب

خیلی مفید بود. از تو ای مصطفی واقعا ممنون!!! [چشمک]