اکوتکت

این را برای همه آن هایی می نویسم که احتمالا در دنیای مجازی جستجو می کنند اکوتکت یا آموزش اکوتکت و از این جور ماجراها و احتمالا جواب در خوری به زبان فارسی نمی یابند. از عموم خوانندگان عزیز عذرخواهی می کنیم به روش اخبارگوها...

البته اگر کسی می خواهد بداند این اکوتکت ECOTECT چیست و به چه درد در طراحی معماری می خورد، می تواند سری بزند به اینجا اگر علاقمند شد بقیه را هم بخواند در غیر اینصورت که هیچ!

اول اینکه خود قسمت هلپ اکوتکت تقریبا کامل است و نیاز چندانی ندارید که دنبال منابع اضافی بگردید به خصوص که ویکی خودش را هم دارد. اما حالا که اصرار دارید چند تا نوشته هم هست که خانم جین تو لین نوشته اند که آن ها هم ارزش خواندن را دارد و اینجا موجود است. به خصوص اگر برای اولین بار می خواهید شروع کنید. من خواندن این نوشته ها رو پیشنهاد می کنم. یعنی با این نوشته ها خیلی سریع روش کار را یاد می گیرید. در قسمت Tutorials سایت دنبالش باشید.

نکته١: اگر به علت رفتار بامزه ایرانی ها که سعی می کنند جایی در اینترنت از خودشان، البته به معنای واقعی کلمه، رد نگذارند، سختتان است که عضو شوید از طریق گوگل هم می توانید مستقیما به فایل ها دسترسی داشته باشید. اسم نویسنده را که دارید اکوتکت هم کلیدواژه همراه... من واقعا این مساله رو باید ریشه یابی کنم!

احتمالا شمایی که خروجی های این نرم افزار را در آن صفحه بالایی دیده اید شیفته این نرم افزار شده اید و من خوشحالم اگر شما اینقدر باانگیزه باشید که در ایران باشید و کارهای واقعی را هم طراحی کنید و فکر کنید باید مسایل اقلیمی را تا این حد بررسی کرد. من شخصا پیشنهاد می کنم کار با این نرم افزار را شروع کنید. و بقیه نوشته را فعلا نخوانید!

حالا که خودتان خواستید یادتان نرود که اگر سواد مربوط به طراحی اقلیمی و مفاهیم مربوطه را نداشته باشید نتیجه کار می شود یک سری نمودار و شکل به درد نخور! از آن جا که من در این مورد بارهای متعددی غر زده ام و بارها منابع به درد بخور را هم معرفی کرده ام لزومی به تکرار نمی بینم. فقط اگر این گونه هستید که نمی دانید و نمی خواهید یا نمی توانید مطالب لازم را بخوانید، بروید از همان راهنماهای عمومی طراحی اقلیمی استفاده کنید و بدانید که اگر در همان حد هم بتوانید مسایل را تامین کنید بسیار آدم موفقی هستید و خوش به حالتان. این را خیلی جدی می گویم.

اما برای آن هایی که به هر حال می خواهند با این نرم افزار کار کنند یا الان کار می کنند، این چند مطلب را اضافه می کنیم:

لازم می دانم یک موضوع را یادآوری کنم و آن اینکه این نرم افزار فقط برای شروع مناسب است نه برای استفاده خیلی جدی. یعنی برای اینکه با ادبیات شبیه سازی انرژی آشنا شوید نرم افزار بسیار خوبی است اما فقط برای همین کار!... هرچند از اینجا به بعد بعید می دانم به درد کسی بخورد اما حالا که ادعا کردیم توضیح بیشتری هم بدهیم بد نیست.

ببیند برای شبیه سازی انرژی ضعف عمده نرم افزار اکوتکت، جدای از محدودیت هایی که در زمینه تعریف باندری کاندیشن ها دارد و این که معادلات ساده ای را ابرای شبیه سازی ستفاده می کند که سبب می شود نتایج الزاما تطبیقی با واقعیت نداشته باشد، در این است که در محاسبات جریان هوا بسیار ضعیف عمل می کند و عملا شما باید قید بررسی تاثیرات جریان هوا را بزنید. و خوب این برای نرم افزاری که ادعا می کند در مراحل اولیه طراحی قرار است کمک دست طراحان باشد ضعف عمده ای است. یعنی استراتژی های مربوط به تهویه را نمی توانید با این نرم افزار بسنجید و این اصلا شوخی نیست.

نکته ٢: گول شبیه سازی نمونه ای را که در سایت اکوتکت برای شبیه سازی باد قرار داده است، نخورید. نخست اینکه ما به شبکه تهویه نیاز داریم و نه به شبیه سازی CFD و دیگر اینکه موتور حل CFD این نرم افزار به صورت عمومی منتشر نشده است و البته تا آنجایی که ما امتحان کرده ایم قدرت حل قابل قبولی هم ندارد و به عبارتی همان بهتر که منتشر نشد! :). در ضمن اینکه این نرم افزار NIST که ادعاهایی در زمینه اش دارند هم به هیج وجه پاسخگو نیست. بیانیه بی پاسخ ما هنوز در سایت مربوطه موجود است که نشان می دهد اوضاع از چه قرار است.

نکته ٣: این هِلپ رو اینجوری می نویسی چه قیافه مخوفی پیدا می کنه ها!

برای شبیه سازی نور هم توانایی نرم افزار به شبیه سازی ضریب نور روز محدود می شود و من به اسناد مقاله ای معتبر که در کنفرانس شبیه سازی ٢٠٠٩ منتشر خواهد شد و من با محبت نویسنده آن توانسته ام آن را زودتر بخوانم اما اجازه انتشار آن را ندارم، صحت انجام شبیه سازی قابل قبولی ندارد و به نگارش نویسندگان اصلا پیشنهاد نمی شود.

نکته ۴: البته اگر از اکوتکت به عنوان اینترفیس ریدینس استفاده کنید، آن را بسیار مناسب خواهید یافت.

برای شبیه سازی صوت هم من بی سواد و بی نظرم هرچند چیزهایی شنیده ام که خوب نمی خواهم تا تجربه نکرده ام مکتوب کنم.

لازم به یادآوری است که ما هم اولین بار که اکوتکت را دیدیم مهرش بسیار بر دلمان نشسته بود و هنوز هم هست! ؛) و تازه عکس دو نفری هم با اندرو مارش داریم و مشکلی با این نرم افزار نداریم و گاهی اوقات استفاده هم می کنیم و کلی هم از آقای اندرو مارش رو در رو تشکر کرده ایم. ضمن اینکه هنوز فکر می کنیم که اگر کسی ضعف هایش را بداند برای برخی از موارد نرم افزار خوبی است و به علت توانایی هایی که برای اکسپورت به دیگر نرم افزارها دارد در مقام یک اینترفیس همواره مقام مناسبی خواهد داشت. در زمینه آنالیز خورشیدی هم نرم افزار قابلی است و کارایی فراوانی دارد که خودتان می توانید آزمایش کنید.

نکته ۵: اکوتکت را یاد بگیرید، اما جوگیر نشوید و احساس خیلی خوبی نداشته باشید و فکر نکنید تمام مشکلاتتان را حل خواهد کرد... در جریان مطالبی که اشاره شد هم باشید.

 

لطفا شاد و سرخوش و همچین بهاری باشید.

/ 2 نظر / 460 بازدید
مجید

فکر میکنم تب معماری سبز منجر به هجوم دانشجویان معماری علاقمند قرار گرفته,که به دلیل عدم آگاهی منجر به نتایج غلط و غیر کاربردی میشه,و خروجی های گرافیکی زیبا هوش هر کسی رو که اطلاع کافی تو این زمینه نداشته باشه را می بره و همین کافی به نظر می رسه.در حالی که هر کسی کمی با این نرم افزارهای شبیه ساز کار کرده باشه میدونه که چقدر ناقص و غلط انداز هستند.جدیدا هم مد شده که مقاله پژوهشی میدن بل کمک این نرم افزارا.

مهندس ناصر رهنمای شهسواری

اگر یکی از مشتاقان کتاب هستید بزرگترین خوشبختی جهان را دارا هستید. ژول کارتی توصیه میشود! برای کسب اطلاعات مستند و مستحسن در مورد تبریز فقط به کتاب تاریخی و نفیس و مفید تبریز شهر کهن تاریخ (چاپ دوم با تغییرات و تکمله) مراجعه فرمایید.