کالاتراوا (قسمت دوم)

2-پاویون مرکزی:

این پاویون به عنوان قلب پروژه محسوب می گردد که در سمت راست آن تراس جنوبی – در سمت چپ نمایشگاه و در روبرو در یاچه قرار دارد. طراحی بی نظیر صورت گرفته در پوشش سقف این پاویون سبب دلپذیری هر چه بیشتر این فضا می گردد.

سقف به صورت مثلثی شکل و استراکچری به صورت تقسیمات لوزانژه دارد که با شیشه های مخصوص پوشیده شده است.قسمت خارجی سقف به وسیله سازه ای متحرک پو شیده شده است که این سازه در حقیقت به عنوان نقطه عطف این کار محسوب می گردد.

سازه های متحرک یکی از دلمشغولیهای کالاتراوا در سالهای اخیر بوده است.نمونه طراحی های او برای مرکز Alcoy ، سقف پاویون کویت در نمایشگاه جهانی سویل ، ماشین سایه و طرحی که هم اکنون برای کلیسای جامع در حال اجراست نمونه ای از این طرحهاست. در نظر او ساختمانها نیز به مثابه جزئی از طبیعت می تواند در حال تغییر باشد. ایده های طرحهای متحرک او نیز عموما از طبیعت است؛ مانند پوشش پاویون کویت که استعاره ای از انگشتان دو دست می باشد، که به عنوان پوششی بر روی سقف گرد یکدیگر می آیند و سپس به سوی آسمان باز می شوند . 


SOUTHPoint Pavilion
 


Church of year 2000


در پوشش سقف موزه میلواکی نیز می توان استعاره ای از بالهای یک پرنده را در طرح دید.این پوشش متشکل از24 فین متحرک در دو سوی محور اصلی می باشند.

به نوعی تحول این طراحی را به تحولی که جوزف پاکستون در طراحی کریستال پالاس ایجاد کرد تشبیه کره اند. کالاتراوا با طراحی و اجرای این سازه گامی بلند در جهت طراحی سازه های متحرک برداشته است.

3- تراس جنوبی:
تراس جنوبی در حقیقت مانند قسمت جلویی یک قایق طراحی شده است . چه پلان و چه خطوطی که در نما به کار رفته است همگی یاد آور یک قایق می باشد که در کنار دریاچه میشیگان قرار گرفته است.

سازه این قسمت شباهت فراوانی با سازه فرودگاه T.W.A. دارد. سانتیاگو کالاتراوا به خاطر استفاده مناسب از شیشه در این قسمت جایزه شرکت ((سلوتیا)) را از آن خود کرد.(البته این جایزه بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا معماری) 


فرودگاه T.W.A. منبع عکس4- نمایشگاه:
نمایشگاه که در حقیقت رابط ورودی با قسمت قدیمی موزه می باشد، از تکرار یک ساختار معین طراحی شده با فرمهای طبیعی طراحی شده است.این قسمت به علت نور نامناسب طرفین کاملا پوشیده طراحی شده است. نمونه این نوع طراحی را کالاتروا قبلا در اپرای والنسیا ، مرکز Alcoy و ... تجربه کرده است.این فضا ها حسی مانند حرکت در ستون فقرات یا قفسه سینه را برای انسان یادآوری می کند. 


مرکز Alcoy
 


موزه میلواکیبه هر حال موزه هنر میلواکی جای خود را در میان بازدیدکنندگان به خوبی باز کرده است و به عنوان یک اثر معماری نیز راهگشای پروژه های جدیدی برای کالاتراوا در ایالات متحده گشته است.

منابع و ماخذ:

سایت کالاتراوا
یه مقاله عمرانی خوب با اطلاعات دقیق
یه سری عکسای خوب از موزه میلواکی
عکسهای در حال ساخت موزه میلواکی

تحلیلها هم شخصیه. منتظر نظرات کارشناسانتون هستم.
یا علی.

 

/ 22 نظر / 144 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خوش تيپ هشتاديا

سلام رفيق خوبي انشالله ؟ پيغوم گذاشتم خشت اولو نكوبوني تو سرم مي بينمت راستي معماري كه رشته نيست هر قري كه عشوه نيست مخلص همه بچه معمارا هم نيز هستيم از برو بچه هاي معماري ۸۰ جردن واحد هنرهاي زيبا قربانت خداحافظ

bella

خيلی وبت برام جالبه...موفق باشی..

سعيد

بابا تو ديگه خيلي باحالي!! ديگه وبلاگ برات كوچيكه كم كم بايد يه سايت بزني! اقا، علي يارت...

ahmad

عکسات بد جوری به آدم ايده می ده به خصوص به من بی ايده. کارت درسته

1=1

باز هم ........بگذرد...

دختر مشرقي

سلام. دستت درد نکنه دنبال يک سايت عمرانی می گشتم....يکی از مقاله هايی که اين ترم بايد ارائه می دادم جور شد..تحقيق انسان طبيعت هم کلی از وبلاگت کمک گرفتم..چه جوری جبران کنم اين همه را؛)؟؟؟

[گریه][گریه][گریه][گریه]اخه چراااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لیلا

عکسهای موزه میلواکی باز نمیشه.